Veliaj tregon projektet madhore: Bulevardi i ri, Tirana e 100 viteve të ardhshme

Publikuar tek Aktualitet
Hënë, 20 Mars 2017 21:37

Hapja e Pazarit të Ri duke krijuar kushtet për tregtim sipas standardeve europiane,  ka lënë të kënaqur edhe vetë tregtarët, të cilët shohin si mundësi rritjen e shitjeve, pas fluksit të shtuar të qytetarëve.

Në një intervistë ndryshe për “Njerëz në Fokus” të gazetares Ola Bruko, kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka treguar gjithçka për rikonstruksionin e realizuar nga ambientet e Pazarit të Ri.

“Të gjitha dyqanet janë rikonstruktuar, disa prej tyre kanë kaluar në pika shërbimi. Zona e Pazarit të Ri për shkak të ndotjeve evitohej, shmangej kalimi aty, por tashmë çdo gjë është transformuar. Ne në të gjitha rastet kemi bashkëpunuar me pronarët. Ka një miks shërbimesh. Nuk është e thënë që njerëzit të bëjnë Pazar e të ikin me vrap, por ka edhe hapësira të ndryshme ku njerëzit mund të marrin një kafe, mund të ushqehen, mund të pushojnë, ka hapësira për fëmijët. Sot besoj se është një xhevahir. Edhe numri i turistëve që e vizitojnë është rritur”, tha Veliaj.

Kreu i Bashkisë u shpreh se falë kësaj ndërhyrjeje janë një numër i madh familjesh të cilat zhvillojnë ekonominë e tyre. Kryebashkiaku Veliaj deklaron se nuk do të ketë asnjë rritje takash për tregtarët të cilët shesin produktet e tyre në zonën e Pazarit të Ri. “Bashkia e Tiranës ka krijuar bashkë me fondin amerikan në themelin e një shoqate. Paguhet një çmim 100 lekë për tezgën. Në fund të muajit, të gjitha të ardhurat që mblidhen, i shkojnë shoqatës. Shoqata ka zgjedhur disa anëtarë të bordit, që marrin vendime nëse duan të bëjnë aktivitete. jemi munduar që të krijojmë një model, ku paratë të shkojnë tek qytetari”, tha ai.

Veliaj u ndal edhe te projektet e tjera madhore të cilat janë në përfundim dhe që priten ta trasnformojnë tërësisht kryeqytetin. “Kemi disa projekte. Mezi po pres hapjen e sheshit “Skënderbej” që sigurisht është diamanti i kurorës i gjithë investimeve në Tiranë. Besoj fundi i Majit, fillimi i Qershorit. Nuk dua të bëj premtime ekzakte, por punët po ecin mirë. Mbi 65% e sheshit tashmë është kompletuar, po përfundon parkimi nëntokësor, kemi mbjellë mijëra pemë me të gjithë lulishtet. Pra pjesa e qendrës është shesh, për të pasur një piacë kryesore në qytet, por pjesët e tjera krijojnë mikro-ambiente të gjelbërimit, kopshteve, të shëtitjeve. Do jetë shumë bukur”, tha Veliaj duke shtuar se në përfundim është edhe Bulevardi i Ri.

“Në km e parë ne kemi mbjellë pemë, pisha të rritura, një gjelbërim tashmë të rritur, që do të japi ndjesinë e një bulevardi prej vërteti që në fillim, shkurret, lulet dekorative. Këtë javë zgjedhim ndriçimin, që do të jetë i aksesueshëm edhe natën. Do të jetë një surprizë shumë e këndshme. Tek stacioni i trenit do të jetë e paimagjinueshme ajo që njerëzit do të shohin. Do të jetë e paimagjinueshme potenciali që ka gjithë ajo zonë për t’u zhvilluar. Unë besoj do jetë Tirana e 100 viteve të ardhshme”, tha ai duke theksuar se shumë shpejt do të jetë gati edhe Parku Olimpik. Ndërkohë shumë shpejt jemi gati me Parkun Olimpik. Por për vijimin e investimeve me intensitet, Veliaj theksoi rëndësinë që ka vota më 18 qershor, ku qytetarët duhet të zgjedhin për vijimin e reformave të qeverisë “Rama”

Modifikuar më Hënë, 20 Mars 2017 21:40

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al