Vdekja e 36 vjeçarit në Tiranë, dëshmia e komshies: Si denoncova një javë më parë dhe nuk u mor asnjë masë Featured

Publikuar tek Aktualitet
Diel, 19 Mars 2017 08:55

Një ngjarje tragjike ndodhi mbrëmjen e djeshme në kryeqytet pranë rajonit në policisë nr. 3, ku 36 vjeçari Rigels Patoku humbi jetën në një kabinë elektrike.

Komshia me iniciale K.B rrëfen për newsbomb.al, se një javë më parë ka denoncuar në polici rastin e 36 vjeçarit të sëmurë mendor i cili jetonte tek kabina elektrike nr.3 duke vënë jetën e tij në rrezik, por nuk u mor asnjë masë nga autoritetet.

“Kjo ngjarje mund të parandalohej nëse do ishin marrë masa për strehimin pas denoncimit që bëra”, shprehet komshija për newsbomb.al.

Policia e shtetit nuk veproi pas denoncimit të bërë nga qytetarja, por një tjetër problem është mungesa e strehimit dhe rehabilitimi i të sëmurëve mendorë.

“Mbrëme jam mërzitur shumë me këtë që ndodhi këtu përballe me rajonin e policisë nr. 3. Ishte një tragjedi që mund të ishte parandaluar. Njeriu që humbi jeten mbrëme tek kabina elektrike kishte 3 muaj që jetonte brenda në kabinë. Ishte endacak dhe me të meta mendore. Ndryshe njihej në lagje si: "Çuni i Tukes". Kam shkuar unë personalisht të shtunen e kaluar në polici (paradite dt.11 Mars) ku jam ankuar që të merrnin masa pasi ai njeri e kishte jetën në rrezik.

Policia mesa duket vetëm lajmeroi OSHEE-në dhe asnjë masë tjetër nuk u mor.

Mbrëmë këtu ka qenë panik i madh. Fëmijët që luanin përjasht ulërinin në momentin që ndodhi tragjedia.

Këtu ka dy probleme të medha: Policia që nuk lëvizi as gishtin dhe shteti ynë që nuk ka asnjë zgjidhje për të sëmurët mendorë”, u shpreh qytetarja për newsbomb.al, e cila thekson se kjo tragjedi mund të parandalohej nëse do ishin marrë masat në kohë. /Newsbomb.al/  

LEXO EDHE: Humbi jetën si pasojë e shkëndisë elektrike në Tiranë, ja çfarë nxorrën nga kabina ku jetonte 36-vjeçari (FOTOT)

Modifikuar më Diel, 19 Mars 2017 17:39

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al