Tirana do monitorohet nga dronët, plani i policisë kundër kriminelëve

Publikuar tek Aktualitet
Premte, 17 Mars 2017 18:13

Së shpejti policia do të patrullojë me dron në Tiranë. Ky është një projekt pilot i Policisë që pritet të aplikohet fillimisht në kryeqytet. Droni do të jetë i pajisur me kamera shumë cilësore të cilat do të filmojë nga ajri zonat që patrullohen. Droni do të patrullojë çdo ditë në akse rrugore dhe zona të përcaktuara nga një plan i hartuar mbi bazën e riskut.

Ruajtja filmimeve të dronit do të jetë e njëjtë si ajo e kamerave të trupit të policisë rrugore.

Kjo risi e policisë pritet që të shërbejë në uljen e kriminalitetit në kryeqytet dhe në raste ngjarjesh zbardhjen e shpejtë të tyre.

Sipas testimit të bërë nga policia, droni mund të përshkruajë distanca të mëdha në Tiranës për vetëm 3 minuta.

Në këtë shpejtësi në raste ngjarjesh policia do ta ketë më të lehtë të ketë prova të vlefshme filmike të vendngjarjeve që do e ndihmojnë për kapjen e autorëve në flagrancë. (News24)

Modifikuar më Premte, 17 Mars 2017 18:14

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Kërkesa e PS-LSI për shtyrjen e afateve të regjistrimit në KQZ

Analiza & Komente

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Na duhen profesionistë zotërinj, jo vetëm nizamë për në front

Nga Shpëtim Nazarko Kisha dhënë diku një intervis...

Diana nuk është vetëm

Nga Luljeta Progni ...

Pse talentet e sportit përfundojnë në grevë urie?!

Nga Orest ÇIPA   Papritur, njësoj sikur “shkr...

Vetingun apo zgjedhjet?

Nga Artan Fuga ...

"Veliera shkel të ardhmen, lashtësinë dhe ligjet"

Nga Gjergj Bojaxhi (Anëtar i Forumit të Trashëgimis&eum...

Përballë Sali Berishës!

Nga Arbana Xharra- Kryeredaktore e gazetës “Zëri&rdquo...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al