Skandal në Durrës, dherat e gëmimeve të ‘Velierës’ përfundojnë në det (VIDEO)

Publikuar tek Aktualitet
E Enjte, 16 Mars 2017 16:06

Ndërsa punimet në sheshin “Veliera” janë duke vijuar me ritme shumë të shpejta për ndërtimin e tunelit nëntokësor, të gjitha dherat që dalin nga hapja e trashesë së rrugës, vijojnë të hidhen në det, në afërsi të portit të ri të peshkimit.

“Durrës Lajm” sjell pamjet ku shihet qartë që mjetet e rënda viojnë të hedhin në det dherat që dalin nga gërmimet, duke përfituar tokë në kurriz të detit.

Punimet vijonë me ritme të larta në tre turne, pavarësisht kundërshtive të shoqërisë civile. Vija bregdetare është duke ndryshuar strukturën e saj dhe në vendin ku po grumbullohen dherat e sheshit “Veliera” pritet që të ndërtohet një parking i madh për mjetet në këtë zonë sipas fjalës së kryebashkiakut Vangjush Dako.

Projekti Veliera ka hasur në kundërshti të mëdha pas zbulimit të një strukture të një godine të shekullit të XV.

Shqëria civile dhe PD në Durrës kanë ngritur zërin për prishje të nëntokës dhe arkeologjisë  së qytetit bregdetar, ndërsa bashkia ka shprehur vullnet të hekurt për ta çuar deri në fund me finalizimin e projektit 6 milion dollarësh.

Modifikuar më E Enjte, 16 Mars 2017 16:28

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al