Aktivisti bën thirrje: Të gjithë nesër te Torra Veneciane, ja çfarë do ndodhë

Publikuar tek Aktualitet
Wednesday, 15 Mars 2017 20:03

Aktivisti i Shoqërisë Civile, Aulon Kalaja, bën thirrje për protestë mbrëmjen e nesërme te Torra Veneciane në Durrës, për të shpëtuar atë pak copëz historike që ka mbet nga Durrësi i betonizuar, ndërkohë që sipas Kalasë, Vangjush Dako, kryetar bashkie, shkel vendimin e gjykatës të prokurorisë madje nuk pyet as për ndërkombëtarë.

Miqte e mi, durimit i erdhi fundi!

Neser, dite e enjte, date 16 mars, ora 22:00, le te mblidhemi ne Durres, tek "Torra Veneciane", per t'a gdhire aty gjithe naten, duke mbrojtur keshtu historine tone, nga "pushtuesit"!

Edhe pse ka nje vendim gjykate per pezullim punimesh,

edhe pse ka nje urdher te Prokurorise se Durresit qe punimet te mos vazhdojne,

edhe pse Kontrolli i Larte i Shtetit ka nje raport shkeljesh te renda per projektin famekeq "Veliera",

edhe pse ka reaguar Presidenti i Republikes se Shqiperise dhe Prokurori i Pergjithshem,

edhe pse Keshilli i Europes eshte tronditur nga kjo gjeme dhe neser therret mbledhje te jashtezakonshme per kete ceshtje,

edhe pse permbarimi kerkon te beje detyren por nuk lejohet,

edhe pse arkeologet po flasin gjithnje e me shume per masakren m'u ne mes te Dyrrahut,

edhe pse media po reagon fort ne lidhje me kete pabesi (serbe-barbare)

edhe pse populli i Durresit dhe shqiptaret nuk duan qe identiteti i tyre te varroset dhe historia te asgjesohet,

Kryetari i Bashkise Durres Vangjush Dako, Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro dhe ati i tyre shpirteror Kryeministri Edi Rama vazhdojne dhe bejne ne koken e vet, me arrogance, ne kundershtim me ligjin, te papergjegjshem por me nje mision me te llahtarshem dhe me ogurzi se pushtuesit mbi token shqiptare!

Nese ti mendon si ne, eja neser ne oren 22:00, tek "Torra Veneciane" ne Durres, por mos harro te maresh nje batanije me vete, sepse nata do jete e ftohte dhe e gjate dhe ne jemi te vendosur per t'a zbardhur aty!

#MosMaPrekDyrrahun

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al