Shqiptarët braktisin anglishten? E dhëna e re që tregon se cilën gjuhë të huaj po mësojnë

Publikuar tek Aktualitet
Premte, 10 Mars 2017 21:16

Në dy dekadat e fundit shqiptarët janë orientuar drejt mësimit të gjuhës angleze për shkak të globalizmit, studimeve apo shkëmbimeve tregtare.

Por, realiteti i ri në Europë dhe fuqizimi i jashtëzakonshëm i Gjermanisë po ndikon që anglishtja të zëvendësohet në Shqipëri nga gjermanishtja. Këto janë të dhënat që publikon faqja “Duolingo”, e cila ka 120 milionë përdorues nga të gjitha vendet e botës, përfshirë vendin tonë, raporton Newsbomb.al.

Shqipëria nuk është shteti i vetëm ku përdoruesit e kësaj faqeje po mësojnë më së shumti gjermanisht, pasi një trend i tillë ekziston në të gjithë Ballkanin, përveç Greqisë. Bullgaria, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi, Bosnje Hercegovina, Kroacia dhe Sllovenia janë të gjitha vende ku gjermanishtja po mbizotëron si gjuhë e huaj e parë.

Kjo vëmendje e re e ballkanasve për gjermanishten lidhet kryesisht me emigrimin drejt Gjermanisë, i cili vitet e fundit po rritet me shpejtësi. Emigrimi drejt Zvicrës dhe Austrisë, dy vende të tjera gjermanisht-folëse, është gjithashtu një tjetër arsyeje e fortë, pa përjashtuar lidhjet historike dhe kulturore.

Anglishtja rikthehet te shqiptarët si gjuha e dytë e huaj të cilën po mësojnë, por kjo nuk ndodh me vendet e tjera në Ballkan, raporton Newsbomb.al. Malazezët dhe kroatët pas gjermanishtes i kushtojnë më shumë vëmendje italishtes, ndërsa në Greqi, Bullgari, Maqedoni, Serbi, Bosnje dhe Slloveni dominon spanishtja.

Gjithsesi, në rang ndërkombëtar është anglishtja ajo që preferohet më shumë si gjuhë e huaj e parë, e ndjekur nga frengjishtja dhe spanjishtja. 

Screenshot_6.jpg

*Gjuha e huaj e parë

Screenshot_7.jpg

*Gjuha e huaj e dytë

Modifikuar më Premte, 10 Mars 2017 21:22

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al