Pse na izolojnë nga kultura e përbotshme?

Publikuar tek Analiza & Komente
Wednesday, 08 February 2017 16:03

Nga Artan Fuga

O trima liberalë!

Doni liberalizmin pa kufij në biznese? Shumë dakord!

Hapini kufijtë për operatorë të huaj në fushën e arsimit të lartë, në fushën e medias audiovizive dhe të shkruar, në fushën e librit dhe botimeve, në fushën e kinematografisë, sallave të errta dhe të kulturës, muzeve, ekspozitave, dhe do të shihni si do të zhdukeni!

Harroni, harroni!

Harroni se biznese të ndryshme në këto fusha mbijetojnë pikërisht sepse nuk ka ekonomi tregu, se ka izolim nga bizneset e huaja dhe investimet e huaja në kinematografi, spektakle, televizione, mediat të shkruar, arsim universitar, botime.

Hiqni barrierat që e pengojnë kapitalin e huaj të investojë në këto fusha sepse po na izoloni kulturalisht, në dije, në informacionin mbi aktualitetin.

Shpallni të lira frekuencat e transmetimit televiziv, që të shiten dhe të blihen lirisht në ankand!

Izolimi dhe jo hapja liberale e mban në këmbë biznesin tuaj që ruan monopole të cilat i paguan konsumatori, publiku, kombi, që paguan qimet e kokës për një shërbim që nuk e merr ose e merr si shkel e shko, si domate e kalbur.

Hapni tregun për industrinë e edukatës, informacionit, kulturës, mediave, për atë që quhet industri e krijimit dhe do të shohim sesi biznese të ndryshme lulëzojnë në kurriz të publikut që izolohet nga bota.

Hapni kufijtë për qarkullimin e kulturave se jemi bërë të nënshkruar përsëri Kartën e Helsinkit aq të izoluar nga bota na mbajnë.

Kush i ri shqiptar mëson sot në shkollë për poetët e sotëm, prozatorët e sotëm, kineastët, gazetarët e sotëm, piktorët, muzikantët botërorë?

Pyetini, pyetini dhe do të shihni!

Pastaj pyesni mësuesit!

Pastaj pyesni dhe drejtorët e drejtorive arsimore!

Mos shkoni më larg!

Dhe përse na izolojnë me pozitat monopol në treg? ?

Për të na lënë injorantë, të paditur dhe për të bërë plane biznesi mbështetur mbi izolimin dhe tregun monopol gjoja rezervuar për sipërmarrësit shqiptarë.

Bota është e hapur për të gjithë për të konkurruar.

Cdokush e ruan vendin në treg me konkurrencë, jo me mbrojtje nga shteti dhe pastaj kërkon liberalizëm.

Kur të hapet tregu i industrisë së kulturës do të shohim më të mirët që mbijetojnë dhe të tjerët, ca llapaqena sidomos, do të shohin bizneset e tyre kthyer në karakatina si fabrikat e gozhdëve dhe bullonave pas hapjes së tregut shqiptar pas 1990.

Modifikuar më Wednesday, 08 February 2017 16:04

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al