Shqipëria nuk mund të marrë ftesë nga BE në këtë stad, nuk kemi as vision dhe as axhendë për ta realizuar

Publikuar tek Analiza & Komente
Premte, 25 November 2016 14:36

Nga Afrim Krasniqi

Kam ndjekur dje e sot komentet e medias dhe disa kolegëve mbi reagimin gjerman ndaj pritshmërive të larta të Shqipërisë!

Një rast ideal, por edhe i trishtueshëm, për të kuptuar se ata që në shumicë na imponohen si elitat tona mediatike dhe mediat më të rëndësishme në vend, - në tërësi nuk e kanë as njohuritë minimale diplomatike, dhe as nuk kanë informacion cilësor mbi vendimmarrjet evropiane, institucionet apo procesin e zgjerimit. Ata ushqehen me bisedat e Tiranës, dëgjojnë lëndën e parë që iu ofrojnë këta aventurierët tanë dhe më pas krijojnë së bashku iluzione virtuale e teori konspirative mbi

Rasti gjerman është tjetër: nuk ka as qëndrim personal, as surprizë, as shitje, as blerje, as lobing, as anësi politike, as krizë brenda apo jashtë CDU-së. Është qëndrim institucional i një parlamenti serioz, një partie serioze, një politikani serioz, një shteti serioz për gjera serioze, siç është zgjerimi i BE-së. Ironikisht vetëm në Tiranë e Ankara i njëjti person u atakua ashpër, deri në fjalë të padenja në komunikim, edhe pse ai paraqiti thuajse vlerësim të njëjtë kritik edhe në 3 vende të tjera rajonale. Ministri Bushati ishte në kanzleramt dhe shprehimisht mori të njëjtën përgjigje, kryetari i Kuvendit ishte po ashtu në Bundestag dhe mori të njëjtën përgjigje. Të hënën do të ketë një tjetër vizitor në kanzleramt dhe natyrisht, pritet të marrë të njëjtën përgjigje.

Përgjegjësia dhe faji nuk është në palën gjermane, ajo është e vijon të jetë në Tiranën politike, - e cila nuk arrin të kuptojë se vetëm reformat, rezultatet, stabiliteti i qëndrueshëm shtetëror e demokratik, ndarja me botën e krimit, zgjedhjet më cilësore, dhe zyrtarë të lartë përpara drejtësisë për korrupsion, - përbëjnë drejtimin e duhur drejt BE-së. Cili zyrtar është dënuar për korrupsion? Cila parti ka larguar një të inkriminuar? Cili është rezultati i prekshëm i reformës në drejtësi? Cila qeveri bëri administratë jopartiake? Cila reformë kaloi me konsensus? Zero. Të tjerat, janë e mbeten fjalë pa vlerë, alibi tipike shqiptare për konsum të brendshëm.

Dhe për skeptikët, Shqiperia nuk mund të marrë ftesë në këtë stad, por mund të nisë një proces të ndërmjetëm, si në rastin e Maqedonisë, për të cilin, kam frikë, se gjithashtu nuk jemi të përgatitur dhe siç po shoh këto ditë, - nuk kemi as vizion, as vullnet dhe as axhendë për ta realizuar!

Modifikuar më Premte, 25 November 2016 14:44

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al